Weed Measurements – A Guide to Cannabis Amounts

Weed Measurements – A Guide to Marijuana Weights

To anyone dipping their toes into the world of marijuana, you might feel overwhelmed by the sheer amount of terminology surrounding the topic. In no facet of cannabis is this more true than in weed measurements. 

When it comes to weed measurements, the general rule of thumb is to measure your marijuana in the context of an ounce. Of course, you can buy weed in smaller quantities than an ounce.

general-weed-measurements
Credit: medicaljane.com / Getty Images

Typically, when buying cannabis in units smaller than an ounce, you will refer to the quantity you want as a fraction of an ounce. The most widely used measurements are an eighth, a quarter, a half, and an ounce.

How Much Weed is a Gram?

Before you’re able to understand weed measurements in the context of an ounce, it is important to understand how much a gram of weed is. A gram is the base unit used to measure each an eighth, a quarter, a half, and an ounce.

A gram is enough for one to two joints depending on the size of the joints you roll. For new smokers, a gram of weed is usually enough to get pleasantly high. If joints are not your speed, a glass bowl is a great option and a gram of weed should be enough to pack two to three bowls.

How Much Does a Gram of Weed Cost?

A gram of weed (depending on the setting you buy in) is typically called a “dime bag”. Typically, a gram of weed will cost you $10.00. This is the most standard price for a gram of bud in states where cannabis is – well – “less than legal”. If you find yourself in a legal state such as Colorado, Oregon, or California, the price of weed is usually going to run a little higher. In these legal states, you can expect to spend between $13 and $20 on a dime bag. This is partially because the marijuana in these states has a much higher potency, but the biggest factor in price is the hefty tax you will pay on the drug.

How Much Weed is an Eight of an Ounce?

One step above a gram (or three point five to be precise) is an eighth. An eighth of weed is measured as 3.5 grams. This is a good amount of weed for new users to buy because it will give them plenty of opportunities to experiment with cannabis without committing too much money. 

Learn More:  CBD Oil for Pain - How can CBD oil treat pain?

An eighth of weed will last a light user typically around 5 sessions, broken down into 5 to 6 joints or 8 to 9 bowls. Once you start buying more than a dime bag, you should begin to store your cannabis in an airtight container such as a mason jar, a Tupperware, or even just by double bagging in ziplock bags. This will both keep your cannabis from stinking up your house, and help it last longer before drying out. 

How Much Does an Eighth of Weed Cost?

An eighth of weed, commonly known as a “slice” (as in one of eight slices of a pizza) usually costs between $35 and $40 regardless of the legality of cannabis in your state. This makes an eighth a much better value for the price than a dime bag.

How Much Weed is in a Quarter of an Ounce?

Continuing our pattern from an eighth of an ounce to a quarter of an ounce, a quarter of an ounce will be 7 grams of weed. 

A quarter ounce, should last a light to average user between a week and ten days of smoking. Seven grams can be rolled into up to around 14 joints, or up to 21 bowls. This makes a quarter ounce a great purchase for a light user who doesn’t want to pick up too often.

How Much Does a Quarter of Weed Cost?

Regardless of where it is purchased, a quarter ounce of weed will cost between $50 and $70. Just as when buying an eighth, there are much better savings as you buy in larger bulk. 

How Much Weed is in a Half of an Ounce?

Now we’re getting to the exciting weed measurements. A half ounce is a considerable amount of weed for any level of smoker and should last you quite a while, or at least a short while that you probably won’t remember!

A half ounce weights in at 14 grams. Of course, doubling a quarter and quadrupling an eighth. This half pound will be plenty to roll up to 30 joints, and pack almost 45 bowls. If you pick up a half, any smoker should be set for at least two weeks of smoking often. 

Learn More:  How Should I Smoke Weed: 15 of the Best Ways to Celebrate 4:20

How Much Does a Half Ounce of Weed Cost?

If you’re looking to buy a half-ounce, you’ve also gotta be looking to drop some money. A half-ounce costs between $100 and $140. At this point, the price per gram will be just over half of what you would spend buying a dime bag.

How Much Weed is in an Ounce?

Once you’re buying in one-ounce increments, you’ve hit the end of the line for most smokers. An ounce is the largest popular quantite consumers buy bud in. There’s a good reason for that. In most legal states, the most marijuana an individual is allowed to buy at a time is an ounce. 

An ounce of cannabis is something you have to hold to appreciate, its 28 grams will comfortably roll up to 60 joints and pack around 72 bowls. If you buy an ounce, you can’t stand the cashier at your local dispensary and want to see them as little as possible. You will be smoking this stash down for a month without having to resupply.

How Much Does an Ounce of Weed Cost?

To buy an ounce of weed you should be prepared to spend between $150 and $220, unless you want to step up your game to some private reserve bud, at which point you can expect to drop close to $300 for this ounce of marijuana.

quarter-ounce-of-weed

How Much Weed Should I Buy?

When considering how much bud you should buy, there are a few factors to consider:

What type of smoker are you? Are you a light smoker who isn’t sure if cannabis is even for them? If so, your best bet is a dime bag. If you are a weekend smoker or just an occasional enthusiast, there is no problem with a slice. This bud will last you plenty long before having to think about going back to the dispensary to re-up. If you consider yourself to be a heavy smoker, consider investing in a half or full ounce. This will give you peace of mind that you wont run out for quite some time, and give your wallet a break because of the significant savings when buying in bulk.

votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments